Az európaiak többsége nem ért egyet az EU-s politikai elittel, valamint törésvonal figyelhető meg Észak-Európa és Dél-Európa, Nyugat-Európa és Közép-Európa között – ez a mérlege a Századvég 28 országra kiterjedő, idén harmadszorra elvégzett kutatásának, amelyben az európaiak közérzetét, a migrációhoz és az EU-hoz való hozzáállását vizsgálták.
Az európai nemzetek közérzetét, valamint az európai integrációhoz és a bevándorlás kérdéséhez való viszonyulását vizsgálta a Századvég csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémián bemutatott kutatása, a Merre tart Európa? Project 28.
Mint azt Barthel-Rúzsa Zsolt, Századvég elnöke elmondta: a projektet 2016-ban indították útjára, majd a felmérést megismételték 2017-ben és 2018 februárjában is. Hozzátette: azért teszik mindezt, mert érdekli őket az emberek véleménye, ami a valóságot mutatja meg, és amivel a nyugati elit sokszor nem akar, nem mer szembesülni.
Az elnök úgy véli, láthatóan szakadék van az európai elit és az európai emberek gondolkodása között, a rosszul értelmezett multikulturalizmus és liberalizmus pedig olyan veszélybe sodorja Európát, amiből nehéz kilábalni. Ma a hagyományos értékeket Közép-Európa őrzi, itt még fontos az emberek véleménye a politikai elit számára – jelentette ki Barthel-Rúzsa Zsolt.
Hamis az EU-pártiak és a szkeptikusok szembeállítása?
A rendszerváltás óta sokszor mondtuk, hogy Európa a jövőnk, és nem földrajzilag értettük, hanem a megosztottság végeként – emlékeztetett Gulyás Gergely fideszes frakcióvezető. Mint mondta, az EU-hoz való csatlakozás közös célkitűzés volt, és ez a cél helyes volt, még akkor is, ha kicsit hasonlított a megítélése a rendszerváltáséhoz: a csoda elmaradása miatti csalódás lett úrrá sokakon. Így az EU-s csatakozás sem jelentette azt, hogy a csodavárás beigazolódott volna.
Gulyás Gergely leszögezte: nem igaz a baloldal által alkotott kép, hogy ők integrációpártiak, a jobboldal pedig EU-ellenes. Az EU-s csatlakozás utáni hat éven át ugyanis, amíg a szocialista-liberális kormány vezette az országot, semmilyen EU-s elvárásnak nem feleltünk meg – ehhez a jobboldal hatalomra kerüléséig kellett várni.